Latest Blog

آیا باید با استارتاپ خودمان ازدواج کنیم؟

احتمالا اگر از بنیان گذاران استارتاپ ها دغدغه و چالش های در فرآیند رشد با سایر هم بنیانگذاران را بپرسید و سپس سراغ زوج ها بروید و دغدغه هایشان را بپرسید و این دغدغه ها را در دو کفه ی ترازو بذارید وزن این کفه ها برابر است که حاکی از شباهت و نزدیک بودن جنس این دغدغه ها است.

جردن جونیور با همراهی یکی از همقطاران سیاسی‌ش که با هم سیتیزن وستور را راه انداخته اند تعدادی سوال مشخص درآورده است که قبل از انتخاب شریک برای راه اندازی استارتاپ خود باید پاسخ های روشنی به این سوالات بدهید و سپس شریک را با احتیاط چه برای زندگی و چه برای شراکت انتخاب کنید.

کوفاندر

 

سوال اول: آیا از وقت گذراندن با این آدم لذت می‌برم؟

ما ساعات زیادی از شبانه روز را به کار کردن میگذرانیم و کار کردن اثر مستقیمی بر زندگی ما دارد، در ساعات کارمان به جز انجام وظایف محول شده ی کاریمان، غذا میخوریم، بازی میکنیم و  معاشرت میکنیم و از هم تاثیر میپذیریم و…. پس باید فردی را انتخاب کنیم که با ما در یک چارچوب و جهت و خط فکری بوده تا ساعات کاری مان تبدیل به ساعات جنگیدن روحی و روانی نشود.

 

سوال دوم: آیا این فرد در همان مرحله ای از زندگی است که من هستم؟

شناخت افراد و جهان بینی شان و انتظاراتشان از زندگی و نوع مدل ذهنی کسب درآمد و چگونگی هزینه کرد آن و چالش هایی که پشت سر گذاشته اند و … میتواند اثر مستقیمی بر جهان بینی فرد داشته باشد.

 

سوال سوم: آیا اخلاق و شیوه کاری این فرد مشابه من است؟

اینجا باید با یکدیگر معاشرت کنید به مدت محدودی و به یک سری اصول و ارزش های اخلاقی که با یکدیگر مشترکا پایبندی دارید به طور شفافی برسید تا بتوانید بدون دلخوری و جنگ اعصاب به انجام وظایف خود بپردازید! اینجا جز با معاشرت و شفافیت با یکدیگر، توافق و نزدیکی ذهنی حاصل نمیشود.

پیشنهاد میکنیم اینجا به عادت های مشترک خودتان بپردازید، شاید مهم ترین جای کار همین جاست!

کوفاندر مناسب

 

سوال چهارم: آیا مجموعه مهارت های این فرد مکمل مهارت های من هست؟

همه ی ما تخصص هایی داریم و بی شمار تخصص هایی رو نداریم یا طبق اون مثال معروف که همه چیز را همه کسان میداند شما باید به افرادی که تخصص های مکمل شما را دارند نسبت به سایر افراد هم تراز اولویت بیشتری بدهید.

به طور مثال ممکن است شما بهترین برنامه نویس در ایران باشید اما هیچ دانشی در زمینه ی مارکتینگ و روابط عمومی نداشته باشید برای حل این مشکل استارتاپ خودتان چه میکنید؟

 

سوال پنجم: میتوانم حقیقت را به این فرد بگویم و با او به طور جدی به بحث و حل چالش ها بپردازم؟؟

در بسیاری از مواقع کوفاندر ها به هیچکس بابت تصمیماتشان پاسخگو نیستند و با تصمیمات انتحاری به فرزند خود که همان استارتاپ خودشان هست ضربه میزنند و باعث مرگ او میشوند، کوفاندر ها باید به طور منطقی و شفافی با یکدیگر در مورد مسائل کسب و کارشان گفتگو کنند و به دنبال یک راه حل سازنده باشند.

 

جردن چونیور تمام عصاره ی تجربیات خودش را در کتاب داستان های استارتاپی آورده است؛ این کتاب به شیوه ی تامین مالی جمعی توسط همبودگاه که یک پلتفرم تامین مالی جمعی است منتشر شده است.

کوفاندر

نظر دهید

twelve − 9 =