Latest Blog

به پیشنهاد بیل گیتس چه کتاب هایی را هدیه دهیم؟

کتاب های محبوب بیل گیتس در سال ۲۰۱۸

اگر شما هم مثل من هستید، دادن – یا گرفتن!- کتاب را در تعطیلات دوست خواهید داشت. کتاب مناسب هدیه بسیار خوبی است!

چرا؟

چون آرام (فکور) است و راحت می‌توان از آن استفاده کرد!(بدون نیاز به هیچ باتری یا سرهم بندی). علاوه بر این، فکر می‌کنم همه می‌توانند چند کتاب بیشتر در زندگی‌شان استفاده کنند. وقتی که فهرست کتاب‌هایم را در آخر سال جمع می‌کنم، معمولاً توجهی ندارم که آیا بعضی از آنها هدیه خوبی می‌شود یا نه – اما انتخاب‌های امسال کاملاً ارزش هدیه شدن را دارند. 

امسال، فهرست من کاملاً گزینشی است. از کتاب‌هایی درباره راهنمایی برای انجام مراقبه گرفته تا مطالب عمیق درباره سلاح‌های خودکار تا کتاب هیجان‌انگیز درباره عدم مؤفقیت شرکتی که زمانی نویدبخش بود؛ برای همه افراد کتابی وجود دارد. اگر دنبال هدیه بی‌نقصی برای دوستان و خانواده هستید، انتخاب یکی از این کتاب‌ها حتماً کار درستی خواهد بود.

bill gates book 2018

پنج کتابی که در سال ۲۰۱۸ مطالعه کردم و به همه پیشنهاد می دهم به این شرح است:

۱- تحصیل کرده(Educated)، تألیف تارا وست اُور.

تارا تا ۱۷ سالگی هیچ وقت به مدرسه یا مطب پزشک نرفت؛ هیچ وقت فکر نمی‌کردم داستانی را درباره بزرگ شدن در خانواده مورمون پایست‌گرا (survivalist) روایت کنم، اما او آنقدر نویسنده خوبی است که وقتی داشتم داستان فوق‌العاده دوران کودکی‌اش را می‌خواندم، باعث شد درباره زندگی خودم تأمل کنم. ملیندا و من کتاب خاطرات زن جوان (تارا) را خیلی دوست داشتیم، او آنقدر تشنه یادگیری بود که در نهایت از دانشگاه کمبریج مدرک دکتری (Ph.D) گرفت.

tara Educated

۲- ارتشی برای هیچکس (Army of None)، تالیف پل شار

بیشتر افراد در زمان تعطیلات خواندن مطالبی درباره سلاح‌های خودکار را در اولویّت قرار نمی‌دهند اما کنار گذاشتن این کتاب که نگاه تأمل‌انگیزی به A.I در میدان جنگ دارد، دشوار است. موضوع این کتاب بسیار پیچیده است، اما شار توضیحات روشنی ارائه می‌دهد و مزایا و معایب جنگ با دستگاه‌های جنگی را نشان می‌دهد. بیان شیوای او درباره این موضوع جای تعجب ندارد؛ او از سربازان کهنه کاری است که به پیش‌نویس سیاست دولت ایالات متحده آمریکا درباره سلاح‌های خودکار کمک کرده است.

army of none book

۳- ژن بد(Bad Blood)، جان کاریرو

گروهی از دوستانم این کتاب را توصیه کردند. کاریرو رازهای ظهور و سقوط شرکت ترانوس را روایت کرده است. این داستان از آنچه که انتظار داشتم نیز جالب‌تر است و وقتی خواندنش را شروع کردم، نتوانستم آن را کنار بگذارم. این کتاب همه چیز دارد: فریب‌های پیچیده، توطئه‌های شرکت، داستان‌های پشت جلد مجلات، روابط خانوادگی از هم پاشیده و سقوط شرکت در هنگامی که ارزش آن حدود ۱۰ میلیارد دلار شده بود.

Bad Blood book

۴- ۲۱ درس برای قرن بیست و یکم(۲۱Lessons for the 21st Century)، یووال نواح هراری

من از طرفداران سرسخت نوشته‌های هراری هستند و آخرین کتابش هم از این قاعده مستثنی نیست. در حالی که کتاب ساپیان‌ها و هومو دیوس به ترتیب مربوط به دوران گذشته و آینده است، این یکی درباره زمان حال است. اگر اوضاع جهان در سال ۲۰۱۸ شما را در حیرت فرو برده است، کتاب ۲۱ درس چارچوب مفیدی را برای پردازش اخبار و تفکّر درباره مشکلات آتی ارائه می‌دهد.

21 Lessons for the 21st Century book

۵- راهنمای داشتن ذهنیت مناسب برای مراقبه و ذهن آگاهی (The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness)، اندی پودیکمب

مطمئنم که منِ اگر ۲۵ ساله بودم این کتاب را ریشخند می‌کردم، اما تازگی‌ها من و ملیندا واقعاً مشغول مراقبه شده‌ایم. این کتاب با سفر شخصیِ پودیکمب از دانشگاه نزد راهب بودایی آغاز می‌شود و سپس نحوه مراقبه را به طرز جالبی توضیح می‌دهد. اگر به ذهن‌آگاهی فکر می‌کنید، این کتاب مقدمه بسیار خوبی است.

The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness book

نظر دهید

thirteen + 9 =