Latest Blog

چگونه مانند هوآوی ارزش سازمانی بسازیم؟

هوآوی ارزش را از طریق کار، دانش، کارآفرینی و سرمایه ایجاد می‌کند!

در هوآوی اعتقاد بر این است که ارزش از طریق کار، دانش، سرمایه و کارآفرینی صورت می‌گیرد، برای ایجاد سیستم توزیع ارزش، باید اجزای ارزش آفرینی را مجدداً تعریف کرده و آن را از تئوری اقتصادی سنتی که معتقد است کار، ارزش آفرینی می‌کند جدا کنیم.

value organization

ما چهار جزء برای ارزش آفرینی مشخص کرده‌ایم: کار، دانش، کارآفرینی و سرمایه که مبنای سیستم توزیع ارزش قرار می‌گیرد.

در حوزه تکنولوژی پیشرفته می‌بایست نقش دانش و کارآفرینی را در ایجاد ارزش مجدداً تعریف کنیم. نمی‌توان صرفاً روی نقش کار، به خصوص کاردستی، تأکید کرد. در شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته، کاردستی، بخش کوچکی از کل نیروی کار محسوب می‌شود. برای مثال، در هوآوی ۴۰ درصد کارکنان ما در بخش تحقیق و توسعه و ۳۵ درصد در فروش و بازاریابی و تنها ۱۵ درصد در ساخت و تولید مشغول به کارند.

organization science

از این ۱۵ درصد، کمتر از ۱۰ درصد کارکنانی هستند که کار دستی دارند؛ در چنین شرایطی، چه کسی ارزش آفرینی می‌کند؟

دیگر نمی‌توان گفت که کار باعث ارزش آفرینی می‌شود. بلکه می‌بایست روی نقش دانش و کارآفرینی در ایجاد ارزش تأکید کرد.

چگونه بر این ارزش‌ها تاکید کنیم؟!

شما باید گروهی از مدیران را تشکیل دهید که تعهد اخلاقی داشته باشند؛ آن‌ها حتی اگر به لحاظ فنی مهارت دیگران را نداشته باشند ولی با سعی و تلاش می‌توانند به راحتی مهارت‌ها را کسب کنند، وقتی سازمان خود را تشکیل می‌دهید باید چنین گروهی را پرورش داده و کارکنانی را که تعهد اخلاقی به کار خود دارند را ارتقا دهیم.

 

رنگ ژن فی معتقد است که:

از نظر من هرکسی می‌تواند سخت کوش باشد اما نمی‌دانم همه می‌توانند تعهد اخلاقی داشته باشند یا نه؛ این دو موضوع کاملاً با هم فرق دارند. برای اینکه یک مدیر ارشد باشید باید تعهد اخلاقی (کاری) داشته باشید، سخت کوشی به تنهایی نمی‌تواند از شما یک مدیر خوب بسازد.

همچنین در جمع مدیران ارشد خود می‌گوید که:

۴۰ ساعت کار در هفته فقط از شما یک آدم معمولی می‌سازد، شما هرگز نمی‌توانید به یک موسیقیدان، رقصنده، دانشمند، مهندس یا تاجر موفق تبدیل شوید؛ اگر شما هم مثل بقیه اغلب در کافه‌ها وقت می‌گذرانید، هرگز موفق نخواهید شد!

انتخاب شما به عنوان یک مدیر ارشد و رشد در سازمان چیست و همچنین برای کسب و کار خود چنین مدیرانی را بکار گرفته‌اید؟!

نظر دهید

3 × 1 =