Latest Blog

تامین مالی جمعی از طریق پیش‌فروش

برای کاهش ریسک و برآورد میزان تقاضای بازار می‌توانید از اهرم تامین مالی جمعی و پیش‌فروش استفاده کنید.

تصور کنید شما عضو یک گروه موسیقی هستید به نام وون نردز. این گروه 15 آهنگ  نوشته و آماده است تا اولین آلبوم خود را روانه بازار فروش کند؛ شما و دیگر اعضای گروه ممکن است تمام نقدینگی تان را برای ضبط حرفه ای خرج کنید، اما این کار ممکن است خطرناک باشد، چون راهی برای تخمین میزان فروش آلبوم گروه شما و یا روشی که از بازگشت سرمایه تان مطلع شوید، وجود ندارد.

با تأمین مالی جمعی و پیش‌فروش، وون نردز فرصتی برای جذب سرمایه و جذب حامیان مالی در ضبط اولیه دارد. این کار خطرات مالی احتمالی را کاهش می‌دهد و به برآورد منطقی و واقعی از منابع مالی موجود کمک می کند.

اصول تامین مالی جمعی

بسیاری از انواع پروژه های تأمین مالی جمعی به روشی مشابه عمل  می‌کنند. در چنین مواردی، کمپین تأمین مالی جمعی، مثل پیش فروش یک محصول، علاقه مندان را درگیر انجام فرایند پروژه  می‌کند و خطرات مالی را کاهش می‌دهد. در اصل، کمپین‌ها اجازه می‌دهند تولیدکنندگان تنی به   آب بزنند تا مشخص شود که آیا انگیزه لازم برای پوشش هزینه‌های راه اندازی کافی است یا نه. 

برای پروژه‌های خلاقانه‌ای چون ضبط موسیقی، بازخورد از کمپین تأمین مالی جمعی می‌تواند به تعیین بودجه برای ساعات ضبط در استودیو یا شیوۀ بسته بندی و  ارائه‌ی نهایی محصول کمک کند. علاوه بر این، پیش‌فروش  می‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که سرمایه‌گذاری برای ایجاد اولین محصول تولیدی ضرر در پی خواهد داشت یا نه، و آیا هزینه تولید کنندگان و سایر افراد درگیر کمپین را می توان پوشش داد؟

 به عنوان مثال، اگر وون نردز موفق به جمع آوری هفت هزار دلار شود، می‌تواند یک هفته را در استودیو صرف کند و پانصد نسخه از آلبوم را با شانزده صفحه چهار رنگ با عکس اعضای گروه و متن ترانه ها چاپ کند، با این حال، اگر گروه تنها سه هزار دلار  پول جمع کند، تنها می‌تواند دو روز در استودیو باشند و یک جلد سیاه و سفید و کار رسانه ای بسیار کمتری انجام دهند.

بیست، سی سال پیش برای انجام کارهایی مانند ضبط قطعات موسیقی یا سرمایه‌گذاری در تولید آثار هنری پول هنگفتی هزینه می‌شد و سرمایه‌گذاران نه تنها بخشی از فروش اولیه، بلکه در سود آتی نیز سهیم می‌شدند، امّا در برآورد سود فروش همیشه ابهام‌های زیادی وجود داشت. از طریق کمپین تأمین مالی جمعی  برنامه‌ریزی شده، شمار بیشتری از افراد به عنوان سرمایه گذار مشارکت می‌کنند و خطر عدم بازگشت سرمایه نیز کمتر می‌شود.

بریده کتاب:

اصول تامین مالی جمعی

ترجمه قاسم واحدی

نظر دهید